Nella, קהילת פורומים
האם אתה רוצה להגיב להודעה זו? אנא הירשם לפורום בכמה לחיצות או התחבר כדי להמשיך.

Nella, קהילת פורומים

Nella, קהילת פורומים
 
אינדקסחיפושהרשםהתחבר

 

 מידע על ארנבון [:

Go down 
2 posters
מחברהודעה
רוני אספולנזי
נלה צעיר
רוני אספולנזי


מספר הודעות : 28
Join date : 05.01.11
מיקום : איפשהו בעולם... D:

מידע על ארנבון [: Empty
הודעהנושא: מידע על ארנבון [:   מידע על ארנבון [: Icon_minitimeFri Jan 07, 2011 8:34 pm

מידע על ארנבון
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - >
תיאור הארנבון :
משקל הארנבון בבר הוא 2.5-1.5 ק"ג, אורכו 50-38 ס"מ, כאשר אורך הזנב 10-5 ס"מ. פריטים מבויתים עשויים להיות גדולים יותר. הארנבון הוא המקור ל-80 הזנים של ארנבון הבית, ששונים בגודלם צבע פרוותם וצורתם הכללית.

במין הבר הפרווה אפרורית, בעלת כתמים חומים שחורים או אדומים. החלק התחתון של הגוף בהיר יותר, החלק התחתון של הזנב לבן. פריטים לבקנים אינם נדירים. האוזניים והרגליים קצרות בהשוואה לארנבת המצויה.

לארנבון ארבע שיניים חותכות וחדות (שתיים למעלה ושתיים למטה), ושתי שיניים נוספות למעלה, מאחורי השניים החותכות. לארנבים אזניים ארוכות, רגליים אחוריות גדולות, וזנב קצר ופלומתי. הארנבונים מתקדמים על ידי קפיצות, בעזרת רגליהם האחוריות החזקות. רגליים אלה מרופדות בתחתית בשכבת-פרווה עבה המשמשת כבולם זעזועים. בהונותיהם ארוכות ומחוברות בקרומים, כדי שלא יתפרשו בשעת הקפיצה.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - >
מזון :

הארנבון ניזון ממגוון של חומר צמחי: עשבים, זרעים, פירות, נצרים, עלים, שורשים, קליפות עצים ושתילים רכים. בשטחי חקלאות הם ניזונים מזני חסה, כרוב, ירקות שורש ודגנים שונים.
עיקר מזונו של הארנבון עני בערכו התזונתי ומכיל חומר רב שאינו מתעכל כהלכה. הוא נבדל ממרבית הארנביים בכך שניזון מצואתו (שלו ושל חבריו לקבוצה), כדי לקלוט חומר מזין נוסף (שהוא תוצר של עיכול שניוני). המין בעל מעי אטום גדול ביותר, בו מתרחשת תסיסה בקטריאלית של חומר לא מעוכל, ותכולתו מתרוקנת ומתעכלת שוב על ידי הארנבון מדי פעם ופעם.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - >
התנהגות :

הארנבונים הם יצורים חברותיים וטריטוריאליים. הם בוחרים לחיות בקבוצות גדולות, ברשת מחילות הנקראת "ארנבייה", אותה הם חופרים באדמה. גודל השטח וכמות המזון בו קובעים את גודל הקבוצה.
קבוצה טיפוסית (קולוניה) מורכבת מ10-6 בוגרים משני המינים. הקבוצה נשלטת באמצעות היררכיה, החשובה ביותר לזכרים, מאחר שהיא קובעת את מידת נגישותם אל הנקבות בעונת הייחום.

הטריטוריה עבור כל פרט תלויה בכמות האוכלוסייה ובכמות המזון ואיכותו, גודלה משתנה בטווח בין 8 ל-200 דונמים.
הטריטוריה של הזכרים היא פי 2 בגודלה מטריטוריית הנקבות, היא חופפת מספר נחלות של נקבות.

הארנבון פעיל בעיקר בשעות הלילה. הוא מוצא את מזונו מרדת החושך עד אור הבוקר, ביום הוא נמצא במאורתו תחת האדמה. על אף תדמיתו השקטה, הוא מסוגל להשמיע קולות צריחה רמים בשעה שהוא מותקף או כאשר הוא נפצע. הפריטים מתקשרים באמצעות עקבות ריח ובאמצעות מגע. בשעת סכנה הם מקישים פעמים רבות על האדמה ברגליהם האחוריות.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - >
רבייה ומחזור החיים :

הארנבון ידוע בהרגליי הרביה המרובים והתדירים שלו: הוא מסוגל להתרבות במשך כל השנה, אולם עיקר הרבייה היא על פי רוב במחצית הראשונה של השנה. המין מסוגל להתרבות חודש בחודשו (אך הדבר נדיר ביותר), כאשר התעברות מתאפשרת בטרם תתבצע ההמלטה הנוכחית. משך ההיריון ממוצע הוא כחודש ימים. מספר הוולדות בבר 6-5, ואצל הזנים המבויתים 12-4 בהמלטה יחידה. הפלות הם דבר שגרתי, והוא תוצאה של לחץ סביבתי או חברתי הפוקד את ההנקבה ההרה.

סיבה נוספת להצלחתו הרבייתית של המין, קשורה לביוץ המתרחש רק כתגובה להזדווגות. בשלייה נראים קשרים רבים מהרגיל (בדומה לאדם) בין מחזור דמו של העובר למחזור הדם של האם, על כן משמשת שיליית הארנבון כמודל רפואי השוואתי לשיליית האדם.

שלא כמו אצל ארנבת מצויה, גורי הארנבונים נולדים בתוך מחילה, בקן מרופד בפרווה, כשהם עיוורים, עירומים מפרווה, וחסרי ישע. אמם מבקרת אותם רק לדקות ספורות בכל יום כדי להניקם, אך חלבה עשיר ביותר ותורם להתפתחותם המהירה. הזכר לא משתתף כלל בגידול הצאצאים.
הולד נגמל מינקות ונהיה עצמאי לחלוטין בגיל 4 שבועות. בגרות מינית של הזכר והנקבה, בגיל 8 חודשים.
תוחלת החיים של הארנבון המבוית היא עד 9 שנים. באוכלוסיית הבר, לעומת זאת, התמותה בשנה הראשונה היא כ-90% מכלל הפרטים הנולדים.

המין ניצוד על ידי טורפים רבים, ביניהם כלביים שונים, חתוליים, סמוריים ועופות דורסים.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - >
תפוצה ומקום חיות :

ממצאים מעידן הקרח האחרון מראים כי מקורו בחצי האי האיברי (ספרד ופורטוגל), בחלקים קטנים מצרפת ובצפון מערב אפריקה (מרוקו בעיקר). אך הודות להתערבות האדם וליכולות ההסתגלות הרבות של מין זה, הוא נפוץ בבר בכל היבשות למעט אסיה ואנטארקטיקה.
באוסטרליה הוא נחשב למין פולש מסוכן ביותר, המהווה איום ממשי על החקלאות המקומית. 24 ארנבים הובאו לשם ב-1859 ותוך 6 שנים גדל מספרם ליותר מ-2 מיליון פריטים.
ארנבונים מבויתים נמצאים בכל רחבי העולם. הוא נחשב כאחת מחיות המחמד האהובות ביותר על ילדים בעולם כולו. מגדלים אותו אף בחוות רבות בשל בשרו הטעים.

מקומות החיות המועדפים על מין זה, הם אזורים יבשים בקרבת גובה פני הים, בעלי קרקע חולית רכה הטובה למאורותיהם. שדות מרעה גם הם חביבים על הארנבון, בגלל ההגנה והכיסוי שהם מספקים.
בימים בהם שלטה החקלאות המסורתית באירופה, היו נפוצים הארנבונים בשדות האדם, וכך נוצר המפגש בין המינים שהוביל לביות הארנבון. אולם שיטות החרישה המודרניות פוגעות במאורות, והוא מדיר את רגליו משטחים חקלאיים.
הארנבון חי אף בקרבת מגורי האדם, בעיקר במרכז אירופה, הוא נוכח בגנים ציבוריים, בבתי קברות ובעזובות. בצורה זו סייע האדם להרחבת תפוצתו של הארנבון.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - >
הארנבון כחיית מחמד :

את הארנבון קל לגדל בבית או בחצר. מוטב כי ארנבון הגדל מחוץ לבית יהיה נתון בתוך כלוב, שכן חתולים וכלבים עשויים להפחיד אותו ולגרום לו לברוח לבלי שוב. כל כלוב שמאפשר לארנבון לבצע 2-3 דילוגים ולעמוד על רגליו האחוריות הוא מספק בגודלו.

בניגוד לחיות בית נפוצות אחרות, הארנבון אינו "מתמסר" לאדם בקלות, אלא לרוב מנסה לברוח גם מהדמות שמטפלת בו באופן קבוע. על מנת ליצור עמו קשר ידידותי יש צורך בסבלנות רבה, בתנועות עדינות ואיטיות, ובעיקר בבניית אמון הדרגתי המושג תוך טיפול יומומי רציף. תכונה זו עשויה לעתים לתסכל ילדים הבאים במגע אקראי עם הארנבון ומצפים לאינטראקציה מתגמלת יותר.

הארנבון אינו נושך או שורט בני אדם כמעט כלל. כשהוא חש בסכנה הוא ירקע ברגליו, ינהם או ינסה לברוח. לעתים מרוב בהלה ייעמד הארנב במקום ללא נוע. ארנבים ידידותיים במיוחד עשויים ללקק את בעליהם לאות הערכה וחיבה.

לבד מהאמור בפרק "תזונה" לעיל, ארנבון ביתי ניזון בדרך כלל ממזון יבש אותו ניתן להשיג בחנויות לציוד לחיות מחמד. עם המזון הזה נמנים סוגים שונים של "כופתיות למכרסמים" - ירקות וגרעינים טחונים ומיובשים שמהווים מקור זול יחסית לאנרגיה וויטמינים. בנוסף חשוב להגיש לארנבון אספסת המחזקת ומאתגרת את מערכת העיכול שלו (וכן מהווה מצע נוח למנוחה ולדיפון אזור המחיה).

הארנבון יעשה את צרכיו בדרך כלל בפינה קבועה, ואם אין הדבר כך, קל יחסית לאלפו וליצור אצלו הרגל של עשיית צרכים במקום קבוע. אנשים המגדלים ארנבים בביתם ירצו לא אחת למלא פינה זו במצע סופג ושבבי, דמוי נסורת, אותו יש להחליף פעם בכמה שבועות. השתן של הארנבון הינו תערובת חומצית מאוד המדיפה ריח רע ומכתימה את מרבית המשטחים שהיא באה במגע עמם, ולכן מומלץ לנקות אותו בהקדם בכל מגע עם העור, הרצפה, ביגוד וכדומה.

בהיעדרן של מחילות, יחפש הארנבון הגדל בדירת מגורים את הפינות האפלות והשקטות של הבית על מנת לנוח בהן. בהיותו מסוגל לכרסם כמעט כל חומר, עשוי הארנבון לפגוע בספרים, חוטי חשמל, משקופים, דלתות וקירות הנקרים בדרכו אל אותה פינה בה הוא חפץ לשהות. מומלץ אם כן, שבעליו של הארנבון יהיה מודע להרגליו הללו וכך ימזער את הפגיעה האפשרית בחפצי הבית.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - >
תמונות :
מידע על ארנבון [: W2vkn0dynjuj
URL=http://www.siz.co.il/]מידע על ארנבון [: Yjzwyfdqntlj[/URL]
מידע על ארנבון [: 4gunyz0ozg2e
מידע על ארנבון [: Zyjhhotjzzit
מידע על ארנבון [: Q5gqogyyuz1j
מידע על ארנבון [: Ijijzbmztdd2
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - >
קרדיטים :
לויקיפדיה על המידע
לגוגל על התמונות
ולאתר סיז על זה שעלה את התמונות
חזרה למעלה Go down
just nofar
נלה צעיר
just nofar


מספר הודעות : 71
Join date : 06.01.11
Age : 24
מיקום : ביית של משפחת ריירה!

מידע על ארנבון [: Empty
הודעהנושא: Re: מידע על ארנבון [:   מידע על ארנבון [: Icon_minitimeSat Jan 08, 2011 5:47 pm

כ"ה על ההשקעה
חזרה למעלה Go down
 
מידע על ארנבון [:
חזרה למעלה 
עמוד 1 מתוך 1
 Similar topics
-
» מידע על פיטר [:

Permissions in this forum:אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
Nella, קהילת פורומים :: בעלי חיים-
קפוץ אל: